Neturtinė žala: ką reikia žinoti?

Neturtinė žala: kas tai ir kaip ją atgauti eismo įvykio atveju?

Įvykus nelaimei, nukentėjus turtui, patekus į eismo įvykį, dažniausiai skubama kalbėti apie turtinę žalą. Neturtinė žala, arba materialiniai nuostoliai, kuomet pažeidžiamos vertybės, neturinčios pinginės išraiškos, lieka nuošalėje. Neretai būtent ji nukentėjusiam asmeniui gali „kainuoti“ daugiausia, tačiau susiduriama su paradoksu, nes atgauti kompensacijos už neturtinę žalą nepavyksta. Kada ji priklauso, apibrėžia įstatymai, o šie, kaip žinia, niekada su panašia situacija nesusidūrusiam žmogui gali tapti didžiule aklaviete.

Nepriklausomi vertintojai dirba su įvairiausių žalų, įskaitant ir neturtinę, administravimu, ir gali padėti atgauti tai, kas jums priklauso, išvengiant ilgų ir apkraunančių teisminių bei neteisminių procesų. „Claims Management“ nepriklausomų žalos vertintojų komandos siekis – dirbti kuo efektyviau ir naudingiau klientų labui, todėl atsiradus poreikiui padarysime viską, kad kompensacija už patirtą neturtinę žalą būtų tinkama ir greita.

Tačiau pirmiausia norime suteikti prevencinę pagalbą ir šiek tiek plačiau supažindinti su neturtinės žalos niuansais – juk vien turint išmanymo specifiniu klausimu, sudėtinga situacija ne taip baugina ir lengviau mobilizuotis ieškant sprendimo.

Kas yra neturtinė žala?

Civilinis kodeksas neturtinę žalą aiškina kaip fizinį skausmą, dvasinius išgyvenimus, nepatogumus, dvasinį sukrėtimą, emocinę depresiją, pažeminimą, reputacijos pablogėjimą, bendravimo galimybių sumažėjimą ir kita, ką teismas įvertina pinigais.

Pagal Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymą neturtinė eismo įvykio žala – tos pačios kaip minėta pirmiau pasekmės, atsiradusios dėl per avariją patirtos žalos sveikatai ar dėl žmogaus gyvybės atėmimo. Suprasti esminį terminą svarbu, tad pridėsime nuo savęs paaiškindami, jog neturtinė žala yra tam tikra dvasinė skriauda, kurios neįmanoma tiksliai apskaičiuoti ir kompensuoti materialiai galima tik iš dalies.

Neturtinė žala taip pat laikoma eismo įvykio žalos sudedamąja dalimi – tai yra draudikams tenka pareiga atlyginti ne vien turtinę nukentėjusiųjų patirtą žalą, bet ir moralinius nuostolius, kai tokie nustatomi.

Kada atlyginama neturtinė žala?

Civilinis kodeksas taip pat nurodo, jog neturtinė žala atlyginama tik įstatymų nustatytais atvejais. Tai reiškia, kad ji visada kompensuojama, kai padaroma dėl nusikaltimo, asmens sveikatai ar dėl asmens gyvybės atėmimo.

Taip pat kitais numatytais atvejais, kurių sąrašas tikrai ilgas. Nuo neteisėto vardo, atvaizdo naudojimo, pažeidžiant privatumą, garbę ir orumą (pavyzdžiui, žiniasklaidai paskelbus melagingą informaciją ar be priežasties neišleidžiant iš ligonės) iki nekokybiškų daiktų ir paslaugų (pavyzdžiui, kelionių organizatoriui suorganizavus netinkamą kelionę).

Pagal Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymą atlyginti neturtinę žalą pareiga draudimo bendrovėms eismo įvykių atveju kyla, kuomet nukentėjusiajam ar tretiesiems asmenims dėl sveikatos sužalojimo ar gyvybės atėmimo avarija palieka intensyvų neigiamą poveikį.Tokį, kuris sukelia ilgalaikius išgyvenimus bei emocijas ar sudaro sudėtingas, sunkiai įveikiamas kliūtis tolesniame gyvenime. Būtent čia eismo įvykių kaltininkų bei aukų interesai neretai susikerta, mat dokumentais pagrįsti gydymo išlaidas ar automobiliui padarytą žalą lengviau nei nukentėjusiųjų skausmą.

Esminis klausimas: kaip atgauti neturtinę žalą po eismo įvykio?

Atstovauti morališkai nukentėjusiems asmenims, norintiems išspręsti ginčą su draudimo kompanija dėl neturtinės žalos neteisminiu būdu, yra „Claims Management“ nepriklausomų vertintojų komandos darbo dalis. Tačiau įsitikinome, jog patyrus avariją dėl siekio atgauti neturtinę žalą neretai abejoti verčia mintis, jog kompensuota pinigų suma neatstos to, ko nukentėjus negalima susigrąžinti. Tai žmogiškas jausmas, kita vertus, patyrus bet kokią skriaudą jus ir artimuosius demokratinėje šalyje gina ne šiaip sau susiformavusios nuostatos. Taigi atsiradus poreikiui drąsiname pasinaudoti savo teisėmis.

Kita problema – kuomet draudimo įmonė padengti neturtinę žalą sutinka, tačiau siūlo per mažą eismo įvykio aukos ar trečiųjų asmenų netenkinančią sumą. Tokiu atveju pagal LR Civilinio kodekso nuostatas galima reikalauti padengti visą žalos dydį. Vienas iš kelių tai padaryti – kreiptis būtent į nepriklausomus vertintojus, kurie nešališkai nustato realiai patirtą neturtinę žalą ir teisingą jos atlygį bei pasirūpina išmokos iš draudiko atgavimu, tausodami nukentėjusiojo laiką bei ramybę.

Savaime suprantama, norint būti tikriems, jog draudimo bendrovė turės pagrindo padengti patirtą neturtinę žalą, ją reikia pagrįsti dokumentais: kreipimosi į medikus išrašą, pažymą dėl sužalojimo pasekmių ar nedarbingumo ir pan. Be viso to, vargina bei kainuoja laiko ir bandymai susitarti su draudiku, nepažįstamo proceso aiškinimasis.

Mūsų darbas – užtikrinti, kad viso to patirti jums netektų, ir perimti jūsų neturtinės žalos atgavimą į savo rankas. Tik akcentuojame, jog neturtinės žalos atvejais (kaip ir visais kitais) labai svarbu susisiekti su nepriklausomais vertintojais iškart po įvykio – kad nuo pat pradžių galėtume efektyviausiai patarti arba sutvarkyti visus reikalingus dokumentus bei maksimaliai atstovauti jūsų interesams, siekdami atgauti teisingą jums priklausančią neturtinę žalą.

Paulius Zabiela - Žalų skyriaus vadovas

Susisiekite

El. p. zalos@claimsmanagement.lt
Mob. tel. +370 (614) 64 622
Ačiū! Jūsų klausimą gavome. Susisieksime kaip įmanoma greičiau
Neteisingai pateikta informacija. Bandykite dar kartą